Andrzej Grabowski - biografia, życiorys

POLSKI AKTOR FILMOWY, TEATRALNY, KABARETOWY, TELEWIZYJNY, WOKALISTA

Andrzej urodził się 15 marca 1952 roku w Chrzanowie. Grabowski spędził dzieciństwo w Alwerni, był sumiennym ministrantem i chciał wstąpić do zakonu bernardynów. Jak każde dziecko bardzo lubił wesołe miasteczka. Aktorstwem zaraził go i przygotowywał do egzaminów brat Mikołaj. W 1974 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, niedługo później rozpoczął pracę aktorską w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu „Przepraszam, czy tu biją”. Za swe role teatralne otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Zasłynął również jako kabareciarz o wyjątkowym talencie komediowym.

Na dużym ekranie zadebiutował w czasie studiów w filmie ,,Odejścia, powroty''. W 1989 roku zagrał swoją pierwszą większą rolę w filmie ,,Kapitał czyli jak zrobić pieniądze w Polsce''. W 1994 roku zagrał w filmie pt. ,,Śmierć jak kromka chleba'', w 1996 roku w ,,Pułkownik Kwiatkowski''. Ogromną popularność Andrzej Grabowski zawdzięcza roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym ,,Świat według Kiepskich''. W ostatnich latach Andrzej wystąpił w 30 spektaklach Teatru Telewizji. Użyczył swojego głosu w kilku filmach zagranicznych dla dzieci, np. w filmach animowanych ,,Mój brat niedźwiedź'' i ,,Kurczak Mały''.

Aktor zajął 3 miejsce w II edycji programu ,,Fort Boyard''. W 2010 roku wszedł w skład Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP. W 2008 roku wyszła książka ,,Gotowanie z gwiazdami. Na garnuszku życia. Andrzej Grabowski''. Na garnuszku życia to wspomnienia popularnego i lubianego aktora. W niepozbawionej humoru opowieści Autor mówi o swoim dzieciństwie, młodości, najbliższych, dzieląc się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Dzięki doskonale napisanej książce poznajemy Andrzeja Grabowskiego nie tylko jako aktora, odtwórcę wielu niezapomnianych ról, ale także znakomitego gawędziarza i wybornego kucharza.