Andrzej Wajda - biografia, życiorys

POLSKI REŻYSER FILMOWY I TEATRALNY, SCENARZYSTA I SCENOGRAF

Andrzej urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Wajda pochodzi z rodziny zawodowego wojskowego. W 1934 roku cała rodzina przeprowadziła się do Radomia.Po wybuchu II wojny światowej jego ojciec, wyjechał z Radomia w celu wzięcia udziału w wojnie, po trafieniu do niewoli radzieckiej w kwietniu 1940 roku, padł ofiarą zbrodni katyńskiej. W latach 1946-1949 Wajda studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak zrezygnował ze studiów podejmując studia z reżyserii na Szkole Filmowej w Łodzi, które ukończył w 1953 roku.

Debiutował w kinie filmem ,,Pokolenie". Następnie zrealizował film ,,Kanał" w 1957 roku oraz ,,Popiół i diament" w 1958 roku. Te dwa filmy sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych reżyserów nowej generacji w Europie. W 1959 roku Wajda nakręcił swój pierwszy kolorowy film pt. ,,Lotną", a już w 1960 roku na ekrany kin wszedł film pt. ,,Niewinni czarodzieje". W 1965 roku nakręcił film ,,Popioły''. W 1973 roku reżyser zrealizował film pt. ,,Wesele". Lata osiemdziesiąte to przede wszystkim praca Wajdy zagranicą, we Francji nakręcił ,,Dantona". W Niemczech powstał film pt. ,,Miłość w Niemczech". W latach dziewięćdziesiątych nakręcił biograficznego ,,Korczaka''. Zekranizował ,,Pana Tadeusza'' a w 2002 roku ,,Zemsta''. W 2007 roku nakręcił film ,,Katyń", ten film traktował bardzo osobiście, jego matka była ofiarą kłamstwa katyńskiego, a ojciec ofiarą zbrodni katyńskiej. Kolejny film Andrzeja to ,,Wałęsa", film opowiadający o Lechu Wałęsie.

Jest jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina, zdobywca Oscara przyznanego za całokształt twórczości. W 2009 roku wystąpił w kampanii społecznej zachęcającej do przekazania 1% podatku dla Krajowego Centrum Kompetencji. Jest fundatorem otwartego w 1994 roku Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej ,,Manggha".