Artur Żmijewski - biografia, życiorys

POLSKI AKTOR TEATRALNY, FILMOWY I TELEWIZYJNY

Artur urodził się 10 kwietnia 1966 roku w Radzyminie. Jest absolwentem LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie, a w 1990 ukończył PWST w Warszawie. Pierwszym miejscem pracy młodego aktora był Teatr Współczesny, gdzie zadebiutował 24 stycznia 1991 roku rolą w sztuce ,,Wieczór trzech króli". Na deskach Teatru Współczesnego wystąpił jeszcze 16 maja 1992 roku w sztuce "Tacy byliśmy". Od 1993 do 1998 roku aktor nie występował w teatrach, by od 1998 roku związać się z Teatrem Narodowym.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1984 roku w filmie ,,Dzień czwarty". Znany jest z takich ról m.in. jak, ,,Kamienie na szaniec'' ,,Oszukane'' ,,Mój rower'' ,,Jak się pozbyć cellulitu'' ,,Świadek koronny'' ,,Tylko mnie kochaj'' ,,Nigdy w życiu'' ,,Złoto Dezerterów'' ,,Przystań'' ,,Gniew'' ,,Psy'' ,,Psy II: Ostatnia krew'' oraz ,,Katyń'',za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Orzeł. Mogliśmy aktora również oglądać w takich serialach jak ,,Na dobre i na złe'' ,,Matki żony i kochanki'' ,,Ekstradycja'' ,,Panny i wdowy'' ,,Fałszerze. Powrót sfory'' ,,Ojciec Mateusz''.

Wystąpił w takich reklamach jak piwo EB, woda Kazimierska spółki Aquarius, kawa Woseba, ubezpieczenia indywidualne i usługi finansowe Kas Stefczyka SKOK. W 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2007 roku jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Artur Żmijewski to genialny odtwórca ról dramatycznych. Często spotyka się w produkcjach z Małgorzatą Foremniak, Stanisławą Celińską, Bogusławem Lindą, Markiem Kondratem.