Artur Szpilka - biografia, życiorys

POLSKI BOKSER KATEGORII CIĘŻKIEJ

Artur urodził się 1989 roku w Wieliczce. Jako nastolatek trenował różne dyscypliny sportowe chodził na karate, kung-fu. W wieku 13 lat przez jakiś czas uczęszczał na zajęcia bokserskie w klubie Górnik Wieliczka, jednak zrezygnował. Był chuliganem identyfikującym się z klubem Wisła Kraków, nie interesowały go jednak mecze, brał udział w tzw. ustawkach. Jako 19-latek zdobył amatorskie mistrzostwo Polski juniorów wagi ciężkiej.

Pierwsze pięć zawodowych walk stoczył w kategorii junior wagi ciężkiej do 91 kg. W październiku 2009 roku miał stoczyć kolejny pojedynek z Wojciechem Bartnikiem, ale 23 października podczas oficjalnego ważenia został aresztowany i osadzony w zakładzie karnym w Tarnowie. Po odbyciu kary przeszedł do kategorii ciężkiej. 25 czerwca 2011 roku stoczył swoja pierwszą walkę w wadze ciężkiej, wygrał w pierwszej rundzie przez nokaut. Podpisał kontrakt zawodowy z grupą Bullit KnockOut Promotions. 5 listopada 2011 roku Szpilka stoczył pojedynek z Amerykaninem Davidem Saulsberrym. W drugim starciu znokautował przeciwnika. W listopadzie 2011 roku bokser poddał się operacji lewej dłoni. Pod koniec marca 2012 roku menadżer boksera, Andrzej Wasilewski poinformował, że Szpilka będzie sparingpartnerem dla mistrza świata, Wołodymyra Kłyczko w czerwcu 2012. Jednak sparingi zostały odwołane, ze względu na to, że Artur miał zaplanowane już dwie walki w tym samym miesiącu. 1 lutego 2013 r. Artur Szpilka pokonał Mike’a Mollo. 25 stycznia 2014 roku Szpilka poniósł swą pierwszą porażkę w zawodowej karierze.

Krakowska grupa hip-hopowa Firma stworzyła w 2010 roku utwór muzyczny zatytułowany „Uliczne pięści / Szpila ma moc”, poświęcony osobie boksera. Artur współpracuje z firmą Diil Gang, związaną z grupą hiphopową Hemp Gru.

Wszelkie prawa zastrzeżone