Beata Tyszkiewicz - biografia, życiorys

POLSKA AKTORKA FILMOWA I TELEWIZYJNA

Beata urodziła się 14 sierpnia 1938 roku w Wilanowie. Uczęszczała do szkoły Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Już jako 17-letnia uczennica liceum zadebiutowała na ekranie rolą Klary w „Zemście”. W roku 1957 roku rozpoczęła studia w warszawskiej PWST, które jednak rok później przerwała by podjąć pracę w Telewizji Polskiej.

Do roku 1961 roku Tyszkiewicz zdążyła już zagrać u największych polskich reżyserów tamtego okresu. Wystąpiła we „Wspólnym pokoju”, w „Zaduszkach” oraz w „Samsonie”. W 1964 roku wystąpiła w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”. Rok później zagrała w „Popioły”. W 1966 roku wystąpiła w filmie pt. ,,Marysia i Napoleon'', dwa lata później jej osobę można było zobaczyć w ,,Lalce''. W 1973 roku otrzymała bez egzaminu uprawnienia aktorskie z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W drugiej połowie dekady aktorka zaczęła pojawiać się w popularnych serialach telewizyjnych. Wystąpiła w drugiej i trzeciej serii „Ekstradycji”, „Sławie i chwale”, „13 posterunku'', , „Na dobre i na złe”, „Trędowatej” oraz „Plebanii”.

Beata jest wybitną aktorką, pierwszą damą polskiego kina. Zagrała niemal w stu filmach. Była jednym z jurorów w polskiej edycji programu ,,Taniec z gwiazdami''. Wystąpiła w następujących kampaniach reklamowych, kosmetyki Dave ,,Pro.age", kampani społecznej zachęcającej Polaków do przekazywania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, reklamowała ING Bank Śląski oraz rajstopy marki Gatta. W grudniu 2003 roku ukazała się autobiograficzna książka Beaty Tyszkiewicz pt. ,,Nie wszystko na sprzedaż".