Bogusław Linda - biografia, życiorys

POLSKI AKTOR, REŻYSER, SCENARZYSTA TEATRALNY I FILMOWY, PEDAGOD

Linda urodził się 27 czerwca 1952 roku w Toruniu. Także tam ukończył liceum ogólnokształcące. Jest absolwentem Krakowskiej PWST, jest współzałożycielem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zaczynał swoją karierę w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 1977-1981 pracował we wrocławskim Teatrze Polskim, potem był zaangażowany w warszawskich teatrach: Wspólczesnym i Studio.

W 1973 roku miał swój pierwszy występ przed kamerą zagrał w serialu pt.''Czarne Chmury''. W 1980 roku zagrał pierwszą główną rolę w filmie „Punkt widzenia”. W ciągu paru lat zagrał m.in. w takich filmach jak: ''Gorączka'' ''Człowiek z żelaza'' ''Dreszcze''. W 1983 roku zagrał w dwóch filmach produkcji Wegierskiej. Kilka lat później zmieniono wizerunek granych przez niego ról, zaczął grać prawdziwych twardzieli, w takiej roli mogliśmy go zobaczyć w takich filmach jak: ''Zabij mnie glino'' Psy'' ''Psy2 ostatnia krew'' ''Kroll'' ''Demony wojny wg Goi'' ''Operacja Samum'' ''Sara'' ''Tato'' i wiele innych. W 1999 roku stworzył wybitną kreację w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy, w 2001 z kolei zagrał Petroniusza w „Quo Vadis”. Od 1988 roku zajmuje się reżyserią. Pierwszym zrealizowanym przez niego filmem był „Koniec”. W 1990 roku nakręcił „Seszele”, w 2000 roku komedię sensacyjną „Sezon na leszcza”, a w 2006 roku „Jasne błękitne okna”.

Aktor pięć razy zdobył nagrodę za najlepszą męską rolę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku nagrał wraz z zespołem Świetliki, płytę zatytułowaną „Las Putas Melancolicas”, wcześniej „zasłynął” jako wokalista wykonując polską wersję utworu Leonarda Cohena „I’m Your Man”, który promował film „Sara”. 19 kwietnia 2012 roku weszła do teatrów w Warszawie sztuka w jego reżyserii Merlin Mongoł. Był to debiut reżyserski polskiego aktora, jeśli chodzi o sztuki teatralne, a także powrót do pracy w teatrze. Aktor występował w różnych reklamach m.in. papierosy West, Firmę odzieżową Americanos, Firmę odzieżową Big Star, Ogólnopolską kampanie społeczną „Pij mleko! Będziesz wielki”, Bols Platinum. Bogusław Linda to legenda kina dla prawdziwych mężczyzn. Aktor uwielbia szybkie motocykle i auta, ale przede wszystkim kocha się w markowych zegarkach.