Danuta Stenka - biografia, życiorys

POLSKA AKTORKA TEATRALNA, FILMOWA I RADIOWA

Danuta urodziła się 10 października 1961 roku w Sierakowicach. Stenka spędziła dzieciństwo na Kaszubach, w miejscowości Gowidlino. Tuż po maturze pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, do której sama uczęszczała. Następnie uczyła się w Studium Aktorskim w Gdańsku. Pracowała w Teatrze Współczesnym w Szecinie, a od 1988 roku w Teatrze Nowym w Poznaniu. 3 lata później aktorka przeprowadziła się i zaczęłą karirę w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Obecnie jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego.

Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1990 roku w filmie pt. ,,Rozmowy o miłości''. Następnie grała w takich filmach jak ,,Sprawa kobiet'', ,,Nocne graffiti'', ,,Odwiedź mnie we śnie'', ,,Szczęśliwego Nowego Jorku'', ,,Cudze szczęście'', ,,Quo vadis'', ,,Chopin pragnienie miłości'', ,,Katyń'', ,,Ryś'', ,,Lejdis'', ,,Jeszcze raz'', ,,Nigdy w życiu!'', ,,Ciacho'', ,,Idealny facet dla mojej dziewczyny'', ,,Nad życie'', ,,Bejbi blues'', ,,Kamienie na szaniec'' i w wielu innych. Znana jest również z serialu ,,Boża podszewka'' oraz ,,Ekstradycja 3''.

Danuta w 2005 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Krzysztofa Kiljańskiego i Kayah pt. ,,Prócz ciebie, nic". Występowałą również w reklamie ciastek Delicje, farby do włosów Garnier Nutrisse, brała udział w kampani społecznej pt. ,,Chronię życie przed rakiem szyjki macicy''. W 2013 roku ukazała się jej książka pt. ,,Flirtując z życiem", która utrzymana jest w formie rozmowy z Łukaszem Maciejewskim.