Dariusz Michalczewski - biografia, życiorys

POLSKI I NIEMIECKI BOKSER

Darek urodził się 5 maja 1968 roku w Gdańsku. Boksem zajął się gdy miał 12 lat. Karierę sportową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście, gdzie na treningi do sali bokserskiej zaprowadził go jego wujek. W 1985 roku został mistrzem Polski juniorów w wadze półśredniej, a rok później wywalczył złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski w wadze lekkośredniej.

W roku 1987 wywalczył tytuł mistrza Polski w gronie seniorów w wadze lekkośredniej. 24 kwietnia 1988 roku nie powrócił z wyjazdu ekipy bokserskiej do RFN i tam rozpoczął karierę, za co został dożywotnio zdyskwalifikowany przez Polski Związek Bokserski. Otrzymał obywatelstwo niemieckie i kontynuował karierę amatorską. W sierpniu 1991 roku podpisał kontrakt z Universum Box-Promotion w Hamburgu. 10 września 1994 roku zdobył mistrzostwo świata WBO w kategori półciężkiej. 14 września 2002 roku Michalczewski po raz pierwszy na zawodowym ringu stoczył pojedynek w polskich barwach. W 2002 roku federacja WBO ogłosiła Michalczewskiego „championem wszech czasów”. 18 października 2003 roku odniósł pierwszą porażkę a 26 lutego 2005 roku przegrał walkę o mistrzostwo świata organizacji WBA w wadze półciężkiej. 1 czerwca 2005 roku Dariusz Michalczewski ogłosił zakończenie kariery bokserskiej.

Fundacja „Równe Szanse” została założona przez Dariusza Michalczewskiego w 2003 roku. Misją organizacji jest wspieranie inicjatyw mających na celu wyrównanie szans młodzieży pochodzącej ze środowisk zagrożonych negatywnymi zjawiskami społecznymi. Fundacja wspiera liczne sekcje bokserskie. W 2004 roku ukazała się autobiografia Michalczewskiego pod tytułem „Dariusz Michalczewski – Silniejszy niż strach. Moje życie”. Dariusz brał udział w telewizyjnych programach rozrywkowych m.in. takich jak ,,Rozmowy w toku'' ,,Mamy Cię'' ,,Szymon Majewski Show'' ,,Męski punkt widzenia'' ,,Granice kariery'' ,,As wywiadu'' ,,Jak łyse konie'' ,,Piotr Bałroczyk na żywo''. W 1997 roku Dariusz Michalczewski wziął udział w nagraniu singla Niedawno zespołu Lady Pank.

Wszelkie prawa zastrzeżone