Gabriela Kownacka - biografia, życiorys

POLSKA AKTORKA TEATRALNA I TELEWIZYJNA

Gabriela urodziła się 25 maja 1952 roku we Wrocławiu, zmarła 30 listopada 2010 roku w Warszawie. Ukończyła warszawską PWST. Jeszcze jako studentka zadebiutowała na wielkim ekranie rolą Zosi w filmie „Wesele”. Potem zaangażowała się do Teatru Kwadrat w Warszawie, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w sztuce Pepsie, Pierrette Bruno reżyserii dyrektora teatru.

Dwa lata po ukończeniu szkoły w 1975 roku otrzymała nagrodę im. Z. Cybulskiego za rolę w dwóch widowiskach oraz w filmie ,,Trędowata". Wystąpiła w takich filmach m.in. jak ,,Hallo Szpicbródka'', ,,Bo oszalałem dla niej'', ,,Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce'', ,,Smacznego telewizorku'', ,,Matkiżony i kochanki'', ,,Fuks'', ,,Kiler-ów 2-óch'', ,,Na dobre i na złe'', ,,Powiedz to Gabi'', ,,Dwie strony medalu''. Największą popularność przyniosła jej rola Anki Kwiatkowskiej w serialu komediowym „Rodzina zastępcza” oraz ,,Rodzina zastępcza Plus''.

Gabriela wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju. W 2004 roku aktorka zachorowała na nowotwór piersi. Kownacka zniknęła z planu ,,Rodziny zastępczej''. Kilkumiesięczne zabiegi chemioterapii i radioterapii dały pozytywny efekt, dzięki czemu mogła powrócić do pracy na planie. Niestety na przełomie maja i czerwca 2008 roku nastąpił gwałtowny nawrót choroby i stan zdrowia aktorki bardzo się pogorszył. Niestety przegrała walkę z chorobą.