James Cameron - biografia, życiorys

KANADYJSKI REŻYSER KINA AKCJI

James urodził 16 sierpnia 1954 roku w Kapuskasing. W wieku 16 lat jego rodzina przeniosła się do Kalifornii. Studiował fizykę i literaturę angielską na Stanowym Uniwersytecie w Kalifornii, wykorzystywał każdą okazję, aby wchodzić do uniwersyteckiego archiwum filmowego, aby coś interesującego podpatrzyć. Zanim rozpoczął karierę reżysera pracował jako kierowca ciężarówek i jako woźny w szkole. Po obejrzeniu filmu ,,Gwiezdne Wojny: Część IV - Nowa nadzieja" rzucił pracę kierowcy ciężarówki, by wejść do przemysłu filmowego.

Jednym z najsłynniejszych filmów jego produkcji jest ,,Titanic'', film ten zdobył 11 Oscarów. Inną słynną produkcją jest ,,Terminator 2''. James po jakimś czasie postanowił skupić się na podwodnych filmach dokumentalnych, tworzonych w technologii IMAX 3D. Dzięki nim Cameron przygotował się do realizacji produkcji filmowych takich jak ,,Avatar'' i ,,Sanctum''. Jest również reżyserem takich filmów jak ,,Obcy - decydujące starcie'', ,,Prawdziwe kłamstwa'', ,,Pirania II: latający mordercy''.

Jest właścicielem firmy producenckiej Lightstorm Entertainment, oraz jednym z założycieli firmy Digital Domain, zajmującej się efektami wizualnymi. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Azteków, meksykańskim orderem państwowym przyznawanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku. 26 marca 2012 roku James w batyskafie ,,Deepsea Challenger" samotnie zszedł na dno Rowu Mariańskiego.