Krystyna Janda - biografia, życiorys

POLSKA AKTORKA FILMOWA I TEATRALNA, REŻYSER, PROZAIK I FELIETONISTKA, PIOSENKARKA

 


Krystyna Janda urodziała się 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach. Aktorka jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.

1974 roku Janda zagrała w dramacie pt.''Trzy siostry''. Jednak zadebiutowała wspaniale odegraną rolą w filmie ''Człowiek z marmuru'' . Janda grała w w wielu filmach m.in. ''Bez znieczulenia'' „Dyrygent” „Człowiek z żelaza” „Granica” „Wojna światów'' „Kochankowie mojej mamy” „Stan posiadania” „Niepisane prawa” oraz w filmie kinowym „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” i w wielu innych. Zagrała w paru filmach francuskich i niemieckich. Grywała również w serialach np, ''Rodzina Połanieckich''. Debiutem reżyserskim była realizacja muzycznej sztuki „Na szkle malowane” wyreżyserowała też m.in. „Pannę Tutli-Putli” „Lekcje stepowania”. W teatrze zagrała około 60 ról od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego.

Krystyna jest jedną z ulubionych aktorek Andrzeja Wajdy. Od samego początku kariery nieprzerwanie występuje w Teatrze TV. Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wiele razy nagradzana była jako najbardziej ceniona i najpopularniejsza aktorka. W 2000 roku odbyła jedną z największych tras teatralnych, w ciągu dwóch miesięcy zagrała 48 spektakli w ośmiu największych miastach Polski. W 2005 roku postanowiła stworzyć swój Teatr w Warszawie ,,Teatr Polonia''. Jest również fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Janda grała w kilku reklamach m.in. kremu pielęgnacyjnego, sieci telekomunikacyjnej, herbaty. Dorobek artystyczny Krystyny Jandy jest bardzo obszerny. Na płycie „Pięć oceanów” z utworami Agnieszki Osieckiej śpiewa piosenkę „Na zakręcie”a w filmie ,,Człowiek z żelaza'' śpiewa Ballade o Janku Wiśniewskim. Krystyna Janda swoje sukcesy, popularność zawdzięcza swojemu silnemu charakterowi, jej charyzmatyczna osobowość jest w dużej mierze pozostawiana w rolach jakie gra.