Marek Perepeczko - biografia, życiorys

POLSKI AKTOR FILMOWY I TEATRALNY

 


Marek Perepeczko urodził się 3 kwietnia 1942 roku w Warszawie, zmarł 16 listopada 2005 roku w Częstochowie na zawał serca. W młodości uprawiał kulturystykę, wioślarstwo, koszykówkę. Marek chciał zostać architektem, ale ostatecznie wybrał aktorstwo ukończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Szkołę ukończył w 1965 roku.

Na scenie PWST wystąpił w „Ślubach panieńskich''. Po ukończeniu szkoły zagrał w warszawskim Teatrze Klasycznym gezę w ,,Garści piasku''. W teatrze tym występował do 1969 roku, następnie można go było oglądać w Teatrze Komedia. W tym samym roku mogliśmy go zobaczyć w Panu Wołodyjowskim. Jednak największy sukces i wielkie uznanie widzów zdobył przez rolę w filmie ,,Janosik'' oraz za serial ,,13 posterunek'' gdzie grał komendanta policji. Perepeczko przez kilka lat mieszkał w Australii, prowadził tam amatorskie kluby literacko teatralne. Przez ponad 15 lat nie występował na polskich scenach. W 1997 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru w Częstochowie. Reżyserował spektakl „Damy i huzary”. Od 2003 roku Perepeczko współpracował z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W tym samym roku odebrał nagrodę Srebrną Maskę. Perepeczko m.in. zagrał w takich filmach jak, ,,Wilcze Echa'' ,,Kolumbowie'' ,,Przygoda Stasia'' ,,Wesele'' ,,Sara'' ,,Atrakcyjny pozna Panią'' ,,Dublerzy''.

Marek Perepeczko lubiał dobre czerwone wino. Jego śmierć była strasznym zaskoczeniem dla wszystkich jego fanów ale wszczególności dla jego ukochanej żony Agnieszki Fitkau-Perepeczko. Urna z prochami aktora została złożona 28 listopada 2005 na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.