Mirosław Michał Baka - biografia, życiorys

AKTOR TEATRALNY, FILMOWY I TELEWIZYJNY

Mirosław Michał Baka urodził się 15 grudnia w 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przed tym zanim dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocłąwiu pracował jako ratownik w karetce pogotowia. W teatrze zadebiutował w 1997 roku, grając Hamleta.

Pierwszy raz na dużym ekranie pojawił się w filmie pt. ,,Daleki dystans''. Wielki sukces przyniósł mu film pt. ,,Krótki film o zabijaniu'' w 1987 roku. W 1989 roku ukończył PWST i wyjechał do Gdańska, dostał się do Teatru Wybrzeże, zagrał tam m.in. w ,,Antoniusz i Kleopatra'', ,, ,,Wolność dla Barabasza'', ,,Pluskwa''. Na szklanym ekranie pojawiał się w tak znanych produkcjach jak, ',,Miasto prywatne'', ,,Autoportret z kochanką'', ,,Chłopaki nie płaczą'', ,,Reich'', ,,Demony wojny wg Goi'', ,,Ostatnia misja'', ,,Tajemnica Westerplatte'', ,,1920. Wojna i miłość'', ,,Wałęsa. Człowiek nadziei''. Zagrał również w kilku serialach telewizyjnych np. ,,Czas honoru'', ,,Fala zbrodni'', ,,Prawo Agaty'', ,,Kryminalni''.

Baka zagrał w kampani reklamowej prezentującą cykl ,,Ukryte oblicza zbrodni''. Mirosław jest fundatorem Fundacji ,,żyć z POMPĄ", która działa od 2009 roku na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych, do żywienia, do oddychania, do podawania leków przeciwbólowych i insuliny. W 2011 roku wystąpił w teledysku zespołu Projekt Trójząb do piosenki ,,Montelansino".