Muhammed Ali - biografia, życiorys

AMERYKAŃSKI BOKSER

Muhammed urodził się 17 stycznia 1942 roku w Louisville. Urodzony jako Cassius Marcellus Clay, Jr. Wychował się w rodzinie malarza billboardów wraz z młodszym bratem. W wieku 12 lat Ali zaczął schodzić na złą drogę, policjant z Louisville skierował chłopaka do sali bokserskiej, i to właśnie jemu Ali zawdzięcza swój pierwszy kontakt z boksem, rozpoczął treningi z miejscowym trenerem. Muhammed zdobył sześć tytułów Złotych Rękawic Kentucky, dwa tytuły Złotych Rękawic na szczeblu krajowym, tytuł mistrza krajowego, a w wieku 18 lat, złoty medal w kategorii półciężkiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 roku w Rzymie. Bilans amatorskich walk Claya to 100 zwycięstw i 5 porażek.

Ali zdobył pierwszy tytuł mistrza świata w 1964 roku. Po walce przystąpił oficjalnie do radykalnej organizacji czarnoskórych Amerykanów, wyznających islam. Zrezygnował z nazwiska Cassius Clay i przyjął nazwisko Muhammad Ali. Bokser był bardzo szybki, prowokował swoich przeciwników, rzadko dawał się zapędzić do narożnika. W 1967 roku Ali został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za odmowę służby wojskowej i wyjazdu na wojnę do Wietnamu. Przez trzy lata Ali nie mógł walczyć ani opuszczać USA. Zarabiał na życie jako propagator islamu, brał udział w reklamach, przedstawieniach telewizyjnych. Ali spotkał się 31 marca 1973 roku z Kenem Nortonem. Norton w tym pojedynku doprowadził do drugiej porażki Alego, łamiąc mu szczękę. Jednak pół roku później Ali zrewanżował się Nortonowi, pokonując go na punkty.

Jako jedyny bokser w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy. Obecnie zmaga się z chorobą Parkinsona. Lekarze uważają, że jest ona spowodowana stylem walki boksera.

Wszelkie prawa zastrzeżone