Olga Aleksandra Sipowicz Kora - biografia, życiorys

WOKALISTKA ROCKOWA I AUTORKA TEKSTÓW

Olga Aleksandra Sipowicz znana jako Kora. Urodziłą się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Rodzice Kory poznali się po II wojnie światowej, pracowali jako urzędnicy. W latach 1955-1960 Kora przebywała w domu dziecka w Jordanowie, ze względu na ciężką sytuację zdrowotną i finansową rodziców. Jako nastolatka byłą związana z krakowskim środowiskiem hipisowskim i artystycznym i właśnie wtedy przyjęłą pseudonim Kora. Po zdanej maturze artystka poznała Marka Jackowskiego, który został jej mężem w grudniu 1971 roku. Czasami występowała w zespole męża Osjan. Jako wokalistka zadebiutowała w kolejnym zespole Jackowskiego M-a-M. Grupa ta rozszerzyła swą nazwę na Maanam, grali rocka a Kora byłą wokalistką. W tym okresie artystka była najpopularniejsza w tym rodzaju muzyki. Maanam wydał 11 studyjnych albumów. Zespół nagrał kilka wielkich przbojów m.in. Boskie Buenos, O! Nie rób tyle hałasu, Kocham Cię, kochanie moje. W 1986 roku gdy Mannam zawiesił swą działalność Kora nagrała z zespołem Pudelsi płytę. W 1989 roku ukazał się tomik poezji Kory Krakowski spleen.

W 2008 roku zespół Maanam zawiesił swoją działalnośc poraz kolejny. Wtedy artystka zaczeła występować pod szyldem Kora. Na koncertach śpiewała głónie przeboje zespołu Mannam. 2010 roku odbyła się premiera jej solowej piosenki ,,Zabawa w chowanego'', tekst napisany był według jej własnych przeżyć. Następnie powstał nowy singiel artystki pt. ,,Nigdy nie zamknę drzwi przed Tobą''. W 2011 roku Kora zasiadła w ławce jury w programie ,,Must Be the Music. Tylko muzyka''. W 2011 roku odbyła się premiera singla Kory ,,Ping Pong''.

W sierpniu 2012 Kora została oskarżona o posiadanie w swoim domu niedozwolonej ilości suszu konopi indyjskich, za co groziła jej kara pozbawienia wolności do trzech lat. Jednak sprawa zostałą umorzona. W 2013 roku roku Kora wyszła poraz drugi za mąż za Kamila Sipowicza.

Wszelkie prawa zastrzeżone