Whoopi Goldberg - biografia, życiorys

AMERYKAŃSKA AKTORKA, KOMEDIANTKA I PIOSENKARKA

Whoopi urodziła się 13 listopada 1955 w Nowym Jorku. Już jako ośmio letnia dziewczynka występowała w szkolnym teatrze, marząc o wielkiej karierze. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała w sztukach teatralnych wystawianych na Broadwayu. W 1975 roku Goldberg przeprowadziła się do Kalifornii, znalazła pracę w San Diego Reportory Theater, gdzie zagrała w paru sztukach. Wieczorami występowała w klubach nocnych bawiąc widzów komediowymi scenami.

Sukces zdobyła drugoplanową rolą w filmie ,,Kolor purpury'', nagrodzoną złotym Globem. Od tego czasu grała tylko w filmowych hitach, z których najbardziej znane to ,,Duch'' ,,Star Trek'' ,,Włamywaczka''. Wielką popularność przyniósł jej film pt. ,,Uwierz w ducha'', za tą rolę otrzymała Oscara. Wspaniałą komedią z udziałem aktorki okazał się film pt. ,,Zakonnica w przebraniu'', nagrano również drugą część filmu jednak już nie była tak udana.

Whoopi Goldberg kocha dzieci, zawsze stara się im pomóc, działa w wielu organizacjach charytatywnych. Whoopi napisała książkę pt. ,,Whoopi’s Big Book of Manners"(Wielka księga manier według Whoopi). Książka pełna jest zabawnych anegdotek. Księga manier zebrała w Stanach doskonałe recenzje. Powiedziane jest, że nawet gdy Whoopi poucza, robi to jak kochająca babcia. Wielką księga manier według Whoopi pokochały dzieci jak i dorośli. Kilkakotnie była gospodarzem ceremonii wręczania Oscarów.