Wojciech Tomasz Szczęsny - biografia, życiorys

POLSKI PIŁKARZ GRAJĄCY NA POZYCJI BRAMKARZA

Wojtek urodził się 18 kwietnia 1990 roku w Pradze największej dzielnicy Warszawy. Jego ojciec był bramkarzem reprezentacji Polski oraz m.in Legii Warszawa, Widzewa Łódz oraz Wisły Kraków. Dzięki temu jego rodzina nigdy nie narzekała na problemy finansowe. Gdy Szczęsny był mały nie interesowała go piłka nożna, a balet. Jego kolejną pasją był rzut oszczepem, jednak ojcu udało się obudzić w Wojtku zamiłowanie do piłki nożnej.

Swoją karierę zaczynał w Agrykoli Warszawa na pozycji napastnika. W 2004 roku wraz z drużyną Agrykoli został wicemistrzem Polski w kategorii juniorów młodszych. Po tym zyskał duży szacunek w oczach trenera bramkarzy pierwszej drużyny Legii, dzięki temu miał okazję pojechać na obóz na Cypr wraz zdrużyną, trenował z najlepszymi. Następnie Szczęsny został wypożyczony przez klub Agrykola, ale treningów z Legią nie odpuszczał. W Sezonie 2006/2007 przeszedł do Arsenalu, z klubem podpisał kontrakt w 2008 roku. 11 listopada 2008 roku był bardzo pechowy dla piłkarza, poszedł na siłownię z drużyną chcieli poćwiczyć, Wojtek chcąc podnieść sztangę stracił równowagę i upuścił ją na ramiona, które przed nadgarstkami były całkiem popękane. 17 listopada 2009 roku został wypożyczony do do drużyny angielskiej League One - Brentford FC. Po rozegraniu sześciu meczy w barwach Brentford klub przedłużył okres wypożyczenia Wojtka z Arsenalu do 17 stycznia. Piłkarz cieszył się powodzeniem w klubie, obie strony były zadowolone jednak po zakończeniu sezonu Szczęsny musiał wrócić do Emirates Stadium. 18 stycznia 2014 roku, w meczu przeciwko Fulham zagrał po raz setny w Premier League.

Szczęsny miał siostrę, której niestety nie zdąrzył nawet poznać, zginęłą 11 kwietnia 1987 roku, gdy przechodziła ze swoją mamą koło trzepaka, ten się przewrócił i przygniótł dziewczynkę, nie udało się jej uratować życia. Wojtek obiecał sobię, że jeśli kiedyś będzie miał córeczkę da jej imię po siostrze Natalia. Piłkarz wystąpił w takich reklamach jak: w 2012 rku Lay's, pepsi, Citroen DS5, Nike oraz w 2013 roku w Orange Polska.

Wszelkie prawa zastrzeżone